Varaseimaks gnostiliste teadmiste allikaks on hilisantiigi filosoofide teosed.
Näiteks, Platoni kriitiku Plotini teosed. (Filosoof, kes püüdis ühitada polüteismi ja monoteismi).

 

Teiseks allikaks on ketserlus- teisest sajandist m.a.j. tuntud (vara)kristlike tegelaste teosed,
kus mõistetakse hukka ja lükatakse ümber erinevaid hereesiaid.

 

_______
Algselt, kreeka keeles, 'hereesia' tähendas valikut, suunda, voolu.

 

Hellenistliku algkristliku kultuuri kontekstis, hereesia hakkas tähendama filosoofilist või religioosset koolkonda või sekti.
Või lihtsalt eriarvamust.

 

_______
Algselt, see mõiste kandis kirjeldavat, täiesti neutraalset tähendust.

 

Näiteks kutsuti algkristlust juutide poolt Naatsareti (*Jesus The Nazareth) hereesiaks, ilma negatiivse tähendusvarjundita.

 

_______
Tänapäeval, hereesia all mõeldakse peamiselt kõrvale kaldumist kiriku ametlikust doktriinist, teisitimõtlemist.
Jumalast, maailmast, jeesusest, jne.

 

_______
Nagu ütlesin, võitlus hereesiaga algas 2. saj. m.a.j. kui varakristlik doktriin kehtestas, et kõik hereesiad on pärit Saatanast.

 

Saatanast, kellest keegi ei olnud selle ajani midagi kuulnud.

 

_______
On tähelepanuväärne, et veel tänapäevalgi puudub üksmeel põhjuste osas, miks hereesiate pinnalt hakkasid tekkima konfliktid.
/Miks hereesiad kaotasid neutraalse tähendusvarjundi/

 

Esimene hereetikute hukkamine, toimus 385. aastal, 72 aastat pärast kristliku religiooni ametlikku tunnustamist.
Koos oma nelja järgijaga hukatud, Avila piiskop Pricilliani kogu süü seisnes selles, et tal olid teatud sõltumatud seisukohad pühakirja, deemonite ja inimelu müsteeriumi suhtes.

 

Priscilliani õpetuses polnud midagi ebamoraalset. Vastupidi, ta oli askeesi pooldaja ja isegi taimetoitlane.

 

Priscilliani hereesia, erinevalt enamikust kristlikest hereesiatest, ei saanud nime selle asutaja, vaid selle kõige aktiivsema järgija järgi.
See hereesia sai alguse Egiptusest ja selle tõi Hispaaniasse basilidiaan Marcus Memphisest
Priscillian laenas "oma" hereesia.

 

Priscillani kohta on teada, et ta oli pärit aadlisuguvõsast, oli küll rikas, kuid ei olnud rikkuse poolehoidja ega priisanud.

 

See tähendab, et siin on jällegi näha varakristluse selget keskendumist rikaste ja haritud inimeste kõrvalejätmisele, kiriku ametliku liini kriitikat, aga ka gnostilise traditsiooni päritolu Egiptusest, siin konkreetselt - linnast Memphis. Tuletan meelde, et see linn oli Vana-Egiptuse pealinn ning paljude rahvaste, religioonide ja jumalate kosmopoliitne keskus.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Basilideans

 

_______
Aga mis kõige huvitavam, Vana-Egiptuse iidses usutraditsioonis, Memphise peajumalaks oli Ptah.
Demiurg, Memphise, käsitööliste ja arhitektide kaitsepühak.

 

Vot teile gnostikuid!

 

_______
Vastavalt Memphise preestrite pühakirjale, mis on aluseks Memphise teoloogiale ja mis kannab endas vanemaid uskumusi, on Ptah demiurg, loojajumal, kes lõi esimesed 8 jumalat - tema jumaliku olemuse esmast ilmingut, omadust, nelja paarina, kellest ta loob maailma ja kõik selles oleva.
/Mehe- ja naisenimede kasutamine paaris on sümboolne viide võimele sünnitada elu/

 

Nu ja Naunet
Heh ja Heuhet
Kek ja Kauket
Amon ja Amonet

 

Sõna jõuga ja südame sügavusest loodi Ptah’ poolt valgus ja tõde.

 

_______
Samas raamatus toob Vladimir Boiko tsitaadi reekviemitekstidest sarkofaagidel:
"Mina olen see, kes on minu seinast lõunas, jumalate isand, hingede taevase palee kuningas, mõlema maa (s.t. taeva ja maa) valitseja, hingede looja, hingede kroonija, kes annab hingedele substantsi ja olemise; mina olen hingede looja, ja nende elu on minu käes; kui ma soovin, ma loon, ja nad elavad, sest mina olen loov sõna, mis on mu suus, ja tarkus, mis on mu kehas; minu voorused on minu kätes; mina olen Isand."

 

Seega me mitte ainult et leidsime uue võimaluse saada teavet gnostikute kohta, vaid me leidsime ka allika, millest varased gnostikud oma kosmogoonilised ideed maailma kohta ammutasid.

 

Nagu näeme, on need Ptahi sõnad praktiliselt identsed gnostilise demiurgi Yaldabaothi sõnadega.

 

_______
Kolmas gnostikute teadmiste allikas, on Nag Hammadi käsikirjad.

 

1945. aastal leidsid Egiptuses, mitte kaugel El-Kantari iidsest asulast, tavalised talupojad, vennad Abu al-Maidum ja Mohammed Ali, mägedest kannu, milles oli 13 iidset koodeksit. Ja siis algasid, nagu sellistel juhtudel tavaline, väga kummalised seiklused nende antiikesemetega: alates nende müümisest kollektsionäärile mustal turul, mõne inimkonna jaoks eriti olulise paberilehe kadumisest, koodeksite konfiskeerimiseni Egiptuse valitsuse poolt ja isegi mõrvadeni.

 

Kogu sellest loost on meile oluline järgmine: esiteks me taas kord veendume, et gnostitsismil on Egiptuse juured, ja see on antiik, ja müsteeriumid, ja lõppude lõpuks ka Hermes Trismegistus. Teiseks, gnostiliste tekstide peitmine mägedesse, eemale asustatud piirkondadest, ütleb ainult üht: inimesed, kes varjasid hindamatuid käsikirju, olid tagakiusatud ja pidid neid koodekseid rohkem kui poolteist tuhat aastat varjama.

 

Ja kui ma selle video jaoks teksti koostasin, leidsin mõned väga huvitavad faktid. Nimelt: mägedest leitud käsikirjades on need read:

 

Selle raamatu kirjutas Suur Seth 130 aasta jooksul ja viis selle Charaxio nimelisele mäele, et aegade lõpus kui kõik ringid on täitunud, jumaliku Isekasvanu ja kogu Pleroomi tahtel, ja jumaliku Isa mõistetamatul tahtel, see ilmuks välja ja tooks ilmsiks suure Päästja kadumatu, püha soo,
Ja kes temaga armastuses ühendatud,
ja suure, nähtamatu, igavese Vaimu,
ja tema ainusündinud Poja kadumatu, püha soo,
ja igavese Valguse,
ja tema suure, kadumatu, kaaslase elus,
ja kadumatu Sophia,
ja Barbelo,
ja kogu Pleroma,
kogu tulevaks igavikuks, Aamen.

 

https://coollib.cc/b/196404/read
https://en.wikipedia.org/wiki/Pleroma -Täius. Kõigi jumalike jõudude kogum.

 

_______
Veel üks huvitav fakt: Nag Hammadi raamatukogu leiukoht osutus Egiptuse vaaraode VI dünastia (2350-2200 eKr) iidseks matusekompleksiks. Kuna Egiptuse maa uued omanikud rüüstasid need hauakambrid kauges minevikus, jäid neist alles vaid tühjad koopad, mis enne kaevamisi puhkasid munakivikihi all. Nende koobaste seintel võib leida punaste koptikeelsete tähtedega kirjutatud tekste ja kristlike ristide jooniseid. Tõlkides tekstid, said teadlased teada, et tegemist on palvetega Zeus-Serapisele. Tuletan teile meelde, et Serapis on muistsete hellenite, st kreeklaste jumal, kuid Serapist kujutati kreeka jumalana, kellel on egiptuse atribuutika. Sageli kujustatakse allmaailma jumalale Hadesile Serapise jooned.
Niisiis palvetati Nag Hammadi koobastes Zeusi venna, allmaailma jumalale Serapise poole.
Just siia otsustasid usklikud oma raamatukogu peita.

 

_______
Nüüd veidi tekstide endi kohta. Neid on 58, millest 45 on originaaltekstid, s.t. ilma korduste ja ümberjutustusteta, ja 21 on kosmogoonilised, s.t. kirjeldavad kõrgema maailma struktuuri. Selle raamatukogu autentsust kinnitab asjaolu, et see sisaldab mitte ainult gnostilisi, vaid ka neoplatoonilisi, hermeetilis-trismegistilisi, platoonilis-hermeetilisi ja lihtsalt kristlikke tekste. Seega ei ole põhjust oletada, et gnostikud kirjutasid ja varjasid oma fantaasiaid meelega, et tulevikus leitakse need üles ja otsustatakse, et just sellest mõtlesid kõik usklikud meie ajastu alguses. See on vastus neile, kes on püüdnud gnostiliste õpetusi võrrelda tänapäeva valge vennaskonna, mormoonide ja teiste sektidega. Ei, inimesed, need, kes varjasid Nag Hammadi raamatukogu, varjasid pühasid tekste, sõltumata nende kuuluvusest kristlusse, hermeetikasse või gnostitsismi.
Gnostitsismil ei ole üllatuslikult selgeid ja üheselt mõistetavaid dogmasid nagu kristlusel.
Kõige kuulsamatel gnostikutel, Basilidesel ja Valentinusel, oli oma sõltumatu ettekujutus jumaliku maailma struktuurist. Kui ma gnostitsismi teemat üles võtsin, ei arvanud ma, et nii palju teadusartikleid, tõlgendusi, nii moodsaid kui ka vanu, on olemas isegi ainult nende kahe gnostiku teoste kohta. Ja ausalt öeldes on väga raske kõigist neist keerdkäikudest aru saada. Aga proovime mõista, mis on nende kahe koolkonna erinevus.

 

_______
Basilides, kes oli süürlane, elas ja jutlustas Egiptuse Aleksandrias.

 

Ja on isegi väga arusaadav, miks kristlased ja barbarid nii väga soovisid hävitada Aleksandria raamatukogu - et inimesed, kes on lugenud muistsid käsikirju, ei ajaks inimesi segadusse oma muinasjuttudega.
Basilidese kahekümne neljast raamatust, mis olid püha evangeeliumi tõlgendused, ei ole säilinud ühtegi raamatut.
Mõnede teiste allikate kohaselt oli raamatuid palju rohkem.
Kogu informatsiooni Basilides'i õpetuse kohta saame tänapäeval ainult heresioloogide ehk gnostikuid kritiseerinud kristlaste töödest.

 

Kirjeldan ainult Basilides'i kõige huvitavamaid süsteeme.

 

-Ülim olend - Absoluut. Basilides ei uskunud, et Absoluut 'on' ja et tal on nimi. Absoluut "on" kõik ja mittemiski ühtaegu. See sisaldab absoluutselt kõike, mis saab olemas olla.
Basilides nimetab seda täielikkust panspermiaks, sest see sisaldab nähtamatul moel kõiki lõpmatuid vorme ja olemisviise, nii nagu puu seeme sisaldab tüve, juuri, oksi, lehti, õisi, vilju. Olemasolu on Basilidesel kolme liiki: peen ehk ideaalne; robustne ehk materiaalne; ja hingeline - puhastamist nõudev. Peenmaailm on ideaalne, mispärast jõuab Absoluuti kohe pärast panspermiast eraldumist. Hingeline maailm püüab jäljendada peenmaailma, kuid olles saastunud võõra lisandiga, ta vajab Absoluuti tõusmiseks „püha vaimu tiibu“.

 

Kuid need „tiivad“ ei suuda tõsta vaimset maailma, nii et Püha Vaim lendab tiibadel maa kohal.

 

Panspermia kõige raskemad elemendid sünnitavad suure Arhondi, kes püüdes tõusta, jõuab Püha Vaimu piirideni, kuid ei suuda sealt edasi tungida.
See viib selleni, et Suur Arhont, demiurg, ei saa kuidagi teada ega mõista, et ta ei ole kõrgeim looja. Ta on ainult madalama, materiaalse maailma peremees, kuid ta peab end ainukeseks ja suurimaks jumalaks.

 

Ta sünnitab poja, kes on veelgi kõrgem, veelgi ilusam ja targem kui ta ise. Selle poja paneb ta istuma ta paremale küljele ja koos loovad nad eeterliku maailma - Ogdoada (tuletan meelde, et Ogdoada on Egiptuse mütoloogias kaheksa algjumalat).
Seejärel tõstetakse esile/eraldub Teine Arhont, kellel on Esimesest Arhondist madalam positsioon. Teine Arhont sünnitab ka endast parema poja ja loob koos temaga Heptada (st seitsme planeedi maailma).

 

Ülejäänud panspermia ei oma Arhonti, vaid seda juhivad ainult sellele loomuomased seadused.

 

Kuid selles massis on siiski tema olemasolu tõeline eesmärk.
Selles on juba kolmas poeg - ja need, on juba tõeliselt vaimsed inimesed, ja nad ootavad oma vabanemist, ja koos nendega valvur.

 

Basilides'e jaoks, kõrgeim looja ei emaneeri endast midagi välja, vaid loob kogu olemise sõnaga.
Ja Looja sõnast välja kasvanud olemises, on seeme terviklikkus, s.o. panspermia - jumalik seeme.
See seeme kandis endas ka kogu elu ja maailma mitmekesisuse aluseid, küllusliku, kõikides värvides ja vormides.

 

Sellega seoses tuletan meelde tähendamissõna sinepiseemnest: „Taevariik on nagu sinepiseeme, mille mees võttis ja külvas oma põllule; mis, kuigi väiksem kui kõik seemned, on kasvades suurem kui kõik terad ja muutub puuks, nii et taeva linnud tulevad ja leiavad varjupaika tema okstes.

 

_______
Tähendamissõna lõi särama uutes värvides, tänu gnostlistele tekstidele.

 

Kõrgem maailm, on vaid seemne, millest võrsub maailma elupuu.
Kristlik kirik muutis algse mõistujutu looks enda kasvust kvantitatiivses dimensioonis.

 

Tegelikult on see lugu sellest, kuidas väike võib sisaldada suurt.